Indické silnice jsou v katastrofálním stavu

Představte si, že se procházíte kolem silnice v Indii. Každé tři sekundy tu zazní klakson. Denně zemře na ulicích přes 360 lidí. Přijde Vám to také jako šílená představa? Bohužel, realita není vždycky příjemná. Automobilka Audi plánuje vyrábění silnějších klaksonů.

Nejdůležitější částí auta v Indii je bezesporu klakson. Troubí se všude a pořád. Kdo chce v místním provozu uspět, musí na něm mít stále ruku. Studie provedená na hlavních křižovatkách Kalkaty zjistila, že tam klakson zazní každé tři sekundy. Evropský klakson vydrží v Indii pouhé dva týdny. Za den toho podle manažera v Bombaji natroubíte, co v Německu za rok. A tak se Audi rozhodlo do vozů pro indický trh montovat speciální klaksony, které časté používání vydrží.

Stejnou zkušenost udělali už před lety mladoboleslavská Škoda. V roce 2008 tu začali montovat a prodávat fabie, český klakson ve škodovkách údajně neobstál kvůli homologaci. A stejný problém řešili předtím i u octavie. Trumpetu od českého Brana nahradil výrobek od indické firmy Roots.

Klakson od společnosti Audi je pro časté využití v chaosu indických cest speciálně upravený. Je jinak testovaný, dva týdny v kuse troubí, nastavení má také jiné a také pochází z rukou nových dodavatelů. Klakson pro Indii by tak měl být robustnější a hlasitější.

Pokud si pořizujete nové vozidlo nezapomeňte na jeho pojištění. Pojištění vozidla se skládá se zákonného pojištění vozidla, tedy z povinného ručení a z havarijního pojištění vozidla. Informace o typech pojištění, spoluúčastech či připojištěních najdete na specializovaném serveru Srovnávač.cz. Naleznete zde také online kalkulačku povinného ručení.

Silnice v Indii jsou v katastrofálním stavu. Hlavní cesty jsou děravé a leckdy prašné. Po nich se mezi auty, autobusy a náklaďáky mnohdy proplétají cyklisté, rikšy, krávy a další povozy. Není tedy divu, že na indických cestách v roce 2010 zemřelo 133 938 lidí.