Od roku 2016 bude zřejmě platit nový předpis pro elektromobily a hybridy

Americká agentura připravila předpis pro hybridy a elektromobily. Platit by měl začít od roku 2016. Předpis by donutil automobilky, aby vozy upravily. Ty by pak vydávaly nějaký zvuk. Tímto krokem by se měl snížit nehod s chodci a cyklisty.

Registr vozidel: Aby bylo možné zaregistrovat nové či ojeté vozidlo do evidence, musíte mít mimo jiné sjednané povinné ručení a na úřadu doložit originál zelenou kartu. Každé vozidlo provozované na území ČR, musí být zaregistrováno dle trvalého (u cizinců dle přechodného) bydliště.

Americká agentura pro bezpečnost na silnicích (NHTSA) připravila předpis, podle kterého by musely všechny hybridy a elektromobily vydávat nějaký zvuk. Nehod s chodci a cyklisty je totiž čím dál více a nejčastěji se stávají při rychlostech pod 18 mil/h (29 km/h).

To by znamenalo vybavit každé auto, motocykl nebo autobus nějakým reproduktorem, který by nepozorné chodce ochránil před nedobrovolnou změnou fasády. Agentura počítá, že by to přišlo na 30 dolarů u každého auta (přibližně 600 Kč), což by mohlo cenu elektromobilů lehce podražit.

Tímhle už se zabývalo třeba Audi, které pro svůj (dnes už zrušený) elektromobil e-tron vyvinulo unikátní zvuk připomínající něco mezi rozbitým transformátorem a elektrickým šroubovákem. Uvidíme, s čím se vytasí elektromobily v Americe, pokud kongres návrh agentury schválí. Proti zvuku small blocku by nebyl asi nikdo, jen si to od takové Toyoty Prius neumíme dost dobře představit.