Audi SQ5 se představí v Detroitu

Již v pondělí odstartuje autosalon v Detroitu. Automobilka Audi si pro tuto příležitost připravila nové Audi SQ5. Tento model patří k nejsilnějším a nejrychlejším verzím kompaktního SUV. 

Povinné ručení 2012: V letošním roce se ceny povinného ručení dostaly vlivem konkurence na historická minima. Máte-li starší smlouvu, porovnejte si vaši platbu s některou online kalkulaček povinného ručení.

Audi SQ5 dostane pod kapotu benzinový šestiválec 3.0 TFSI s výkonem 354 koní a maximem točivého momentu 470 Nm. Ten se postará o to, že s ním auto vystřelí z klidu na stovku za 5,3 sekundy. Nejvyšší rychlost bude omezena na 250 km/h. Auto v průměru spotřebuje 8,5 litru paliva na 100 km. To odpovídá hodnotě emisí CO2 199 gramů na jeden kilometr.

Motor je přeplňovaný kompresorem. Ten je uložen mezi oběma řadami válců svírajícími úhel 90° a je poháněn řemenem od klikového hřídele. Dva rotory uvnitř kompresoru dosahují maximálních otáček přes 20 000 min-1. Vzduchová mezera mezi lopatkami rotorů je pouhých několik tisícin milimetru. Kompresor stlačuje nasávaný vzduch až na tlak 0,8 baru.

Síla motoru putuje na všechna čtyři kola prostřednictvím osmistupňové převodovky tiptronic a trvalého pohonu všech kol quattro s variabilním rozdělováním točivého momentu. Automat nabízí dva režimy a řidič může řadit také manuálně prostřednictvím páček pod volantem.